Oscar Wilde: Strašidlo cantervillské

02. 02. 2013 | † 26. 02. 2013 | kód autora: npC

 

 hh
Velvyslanec Spojených států amerických, pan Otis, se rozhodne, že koupí od lorda Cantervilla zámek v Anglii. Lord Canterville ho však varuje, že na zámku straší duch sira Simona de Canterville, který zde před třemi sty lety zavraždil svoji manželku. Po staletí osvědčenými metodami úspěšně děsí generace všech potomků, podařilo se mu také několik lidí vyděsit k smrti. Například vévodkyně z Boltonu se k smrti vyděsila, když se jí při oblékání položily na ramena dvě kostnaté ruce.
 
 h
Pan Otis však na varování nedbal, moderní Američané přece na strašidla nevěří. Se svou rodinou, třemi syny, manželkou a jednou dcerou se okamžitě na zámek nastěhuje. V tu chvíli se úspěšná kariéra strašidla začne hroutit. Ať se snaží sebevíc, nikdy se mu nepodaří tuhle materialistickou rodinu neotesanců vyděsit. Rubáš, tečkovaný hřbitovní prstí, rezavá dýka i krvavá skvrna svádějí marný boj s Pinkertonovým nedostižným cídičem, tinkturou doktora Dobella a protivnými kousky malých dvojčat.
gfgf
Se zanícenou samolibostí pravého umělce probíral v duchu své nejproslulejší kreace a sám pro sebe se nevlídně usmál, jak naposled vystoupil jako "Rudý Ruben aneb "Uškrcené batole", jak debutoval jako Vyzáblý Vilibald, upír z bexleyských slatin," a jaké furore udělal jednoho líbezného červnového večera jenom tím, že na tenisovém hřišti hrál kuželky se svými vlastními kostmi. A po tomhle všem si přijde pár ničemných moderních Američanů a nabídne mu MAZADLO S VYCHÁZEJÍCÍM SLUNCEM a na hlavu mu hází polštáře! To bylo prostě nesnesitelné.
 g
 g
Naštěstí je tady Virginie, Otisova dcera, které je bezradného strašidla líto. To se jí svěří, že je mu souzeno na zámku strašit a že po tom, co zabil svou ženu, ho nechali její bratři zemřít hladem. Prozradil ji také, co znamená proroctví, visící v knihovně:
popopopop
Až zlatovláska jako květ
K modlitbám pohne hříšný ret,
Až suchá mandloň rozkvete,
Zalita slzou dítěte,
Pak přijde doba šťastných chvil
A klidný bude Canterville.
popop
"To znamená," řekl duch smutn...

.... "že vy musíte oplakat za mě mé hříchy, protože já nemám žádné slzy, že vy se musíte místo mě pomodlit za mou duši, protože já jsem bez víry, a jestli jste vždycky byla milá a hodná a laskavá, tak se anděl smrti nade mnou smiluje."

zzzzzzzz
Virginie slíbila, že strašidlu pomůže a poprosí anděla o prominutí. To také dokázala a než mohl duch pokojně umřít, daroval jí skříňku s klenoty. Nakonec uspořádala strašidlu celá rodina pohřební průvod. Virginie však nikdy neprozradila, co se s ní dělo, když byla s duchem.
popopo
"Jsem mu za mnoho zavázána. On mi ukázal, co je to život a co znamená smrt a proč je láska silnější než obojí."
 g

j
Z knihy: Cantervillské strašidlo a jiné prózy
h
Jak to vidím já: Oscar Wilde je jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů (a asi nejoblíbenější anglický spisovatel), rozhodně doporučuju přečíst si aspoň jedno jeho dílo (Obraz Doriaana GrayeŠťastného prince nebo Strašidlo Cantervillské rozhodně stojí za to. Výboný (i když opmíjený) je taky příbeh Zločin Lorda Artura Savila(navíc ho přečtete na jedno posezení). A to nejen kvůli tomu, abyste zaplnili místo v seznamu četby u maturity (popř.u státnic...:-)), ale prostě jen tak, protože je to krásné počtení.

Oscar Wilde (16.10.1854 – 30.11.1900), anglický dramatik, prozaik, básník a esejista irského původu.
Zajímavosti o autorovi:
Jeho otec byl věhlasný chirurg, lékař královny Viktorie. Oscar se narodil jako dvojče, sourozenec však nepřežil. Matka ho několik let oblékala do dívčích šatů. Vynikal inteligencí, uměl se rychle orientovat v textu, měl vynikající paměť – při studiu exceloval. Byl egocentrista a společenský provokatér. Pořádal přednášková turné o životním stylu, byl vynikající vypravěč, vtipný i ironický. V dubnu 1895 byl u soudu shledán vinným z nemravnosti (homosexuální styk byl v Británii zakázán) a v dalším procese odsouzen ke dvěma l etům nucených prací. Vězení v Readingu ho zlomilo duševně i tělesně, po propuštění v květnu 1898 už nic podstatného nenapsal.

Soubor:Oscar Wilde.jpg

Tvorba:
Divadelní hry: Ideální manžel, Jak je důležité míti Filipa, Vějíř lady Windermerové

Próza:Strašidlo cantervillskédoporučuji, Šťastný princ a jiné pohádkydoporučuji, Portrét pana W. H. , Zločin lorda Arthura Saviladoporučuji, Dům granátových jablek, Obraz Doriana Grayedoporučuji

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky sex

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.